מבנה ובטיחות

מוגנים מפני אש

By 07/08/2018 No Comments

מבחינת הסיכון שבהתלקחות אש המחשבה שמבנים מעץ נשרפים בקלות יתר הינה דעה קדומה ומוטעת בהחלט.

מחקרים מוכיחים שלסוג המבנה ועצם היות המבנה עשוי מעץ אין השפעה אמיתית על התפתחות שריפה או חשש להתקלחות אש והגורם העיקרי הוא חומר בעירה והצתה מכוונת או מוטעית. הסיבה השכיחה בהתלקחות שריפות בדירות ובתים פרטיים היא טעות אנוש משולבת ברהיטים (מיטות, ווילונות, ספות וכדומה) אשר מתלקחים בקלות.
ברגע ששריפה מתפתחת לזמן ממושך ומגיעה לחום גבוהה (מעל 500 מעלות צלזיוס) כמעט כל חומר נשרף ובמקרה הנורא מכל ששריפה מגיע למצב כזה הבעיה היא בחוסר מניעה, בגלאי אש לא מתפקדים וכמעט תמיד טעות אנושית כזאת או אחרת אשר לא קשורה בחומר ממנו עשוי המבנה.

בניסוי אישי שהתבצע ב-2017 הוכח שהלוגים של קונטיו אינם מתלקחים בעצמם ואינם נחשבים כחומר אשר יכול להדלק מעצמו. לוג העץ בנוי מסיבים דחוסים מאוד בשל גילו המתקדם ואינו נדלק בקלות גם כאשר אחוז הלחות שלו נמוך יחסית. אין לטעות ולהשוות בין שריפה של יערות וגזם להתפתחות שריפות במבנים.

התקן הישראלי

הרשויות המקומיות והתקן הישראלי מתיר את השימוש במבני עץ ולמעט במקומות ציבוריים בהן השימוש במערכת ספרינקלרים היא חובה, ההוראה להתקנת מערכות ספרינקלרים אינה כוללת בתים פרטיים. החוק כן מחייב התקנת מערכת גלאי אש ועשן, וגלגלון כיבוי אשר נחשבים על פי התקן החדש כמערכת שחובה להיות בכל בית פרטי בלי קשר לסוג המבנה ומיקומו.
בנוסף למערכת הגילוי יש להתקין גלגלון כיבוי אש המחובר לצנרת ברזל ליד כל בית פרטי ולהשתמש בקופסאות חשמל כבה מאליו בתוך הקירות (IP55).
אין צורך או דרישה לצבוע את הבית בצבע מיוחד מעכב בעירה וחשוב יותר לצבוע את הבית בצבע שיגן על הבית מפני השמש והאקלים אחת ל-7-10 שנים בממוצע.

המבנים של קונטיו

מבניי העץ של קונטיו נבדקו ונמצאו עמידים ברמה גבוהה מפני אש. מערכת הסיווג כפופה לשיטות ותקנים בינלאומיים.
למרות שעץ הינו חומר דליק, בבנייה חומר זה עמיד נגד אש. תכונה זו של עמידות נובעת מאופי החומר: הלחות הטבעית בעץ היא זו מגנה עליו מפני הצתה. לפני שהעץ ניצת, הלחות חייבת להתאדות והחומר חייב להיות יבש לגמרי ובמקרים של שריפה, השטח השרוף והחרוך של העץ מאטים למעשה את קצב התפשטות האש.
מבני העץ של קונטיו עמידים בתקן האש ת״י 2262 ונבחנו באירופה ברמת עמידות REI 90.

חייגו עכשיו!